Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Hrady na Gemeri

Hrady na Gemeri

 

Hrad Krásna Hôrka

Muránsky hrad

Hrad Blh

Hrad Šomoška

Maginhrad

Pohanský hrad

Širkovský hrad

Plešivecký hrad

__________________________ 

 

Hrad Krásna Hôrka

 

Východne od Rožňavy na výraznom nezalesnenom vrchu, ktorý dominuje Rožňavskej kotline sa vypína hrad Krásna Hôrka. Medzi jeho hlavné atrakcie patrí múmia Žofie Andrássyovej-Serédyovej, ktorá poslúžila ako námet Mórovi Jókaimu v jeho románe Levočská biela pani.

Pôvodný gotický hrad vznikol okolo roku 1320. Z neveľkého hradu s nepravidelným trojuholníkovým pôdorysom sa zachovalo nádvorie tzv. horného hradu. Hrad sa začal viac opevňovať v čase tureckej hrozby. Vzniklo renesančné opevnenie s troma delovými baštami a delovou terasou. V tom čase získal aj interiér hradu útulnejší goticko-renesančný charakter a jeho výzor nadobudol dnešné črty.

Tri generácie Andrássyovcov vyvíjali úsilie o získanie hradu, čo sa im napokon podarilo v roku 1642. V roku 1735 bolo vybudované predbránie hradu a pred vstupom do brány vznikla baroková Kaplnka sv. Jána Nepomuckého.

V druhej polovici 18. storočia jednu z bášt prebudovali na barokovo-klasicistickú Kaplnku Narodenia Panny Márie. Na hlavnom oltári je obraz čiernej Madony nazývanej Krásnohorská Panna Mária, ktorá sa neskôr stala cieľom procesií.

V hrade je umiestnená expozícia Múzea Betliar, ktorá dokumentuje dejiny a stavebný rozvoj hradu, ako aj spôsob života a bývania šľachty v minulosti. Keďže hrad patrí k najzachovalejším na Slovensku s pôvodnými interiérmi, naozaj je čo obdivovať. Zaujímavou je najmä hradná kuchyňa a zbierka zbraní. Najvzácnejšími exponátmi sú stredoveké a novoveké napr. bronzové delo z roku 1547 so súdkom pušného prachu a zásobou delových gúľ alebo hradné pušky – hákovnice z 18. a 19. storočia.

Pri hrade koncom 20. storočia inštalovali aj mohutný stredoveký prak, ktorý sa využíva počas každoročne organizovaných hradných hier.

Na okraji obce Krásnohorské Podhradie je zaujímavé secesné mauzóleum s mramorovými sarkofágmi rodiny Andrássyovcov. Taktiež v secesnej stavbe v podhradí je umiestnená galéria so zbierkou portrétov.

 

Otváracie hodiny :  Hrad je z dôvodu rekonštrukcie uzavretý.

 

Hrad Krásna Hôrka          

                                                 

                                                                                                                                               

                                                 

                                                                            Mauzóleum

 

         

       Zdroj: web

________________________________________________________________

 

 

Muránsky hrad

 

     Hrad Muráň, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, postavili ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m.

V prvej polovici 16. storočia sa dostal do rúk lúpežného rytiera Mateja Bašu, ktorého popravili v roku 1549.

Najväčší rozmach zaznamenal počas života Márie Széchyovej, ktorú pre jej krásu označovali akoMuránska venuša. Hrad v tom čase prepychovo prestavali a medzi jeho múrmi sa odohrával čulý spoločenský život uhorskej šľachty. Krásna a smelá Mária hrad dokonca v roku 1666 bránila proti kráľovi Leopoldovi I., avšak ani ona nezabránila jeho obsadeniu v roku 1670.

Hrad  v roku 1702 vyhorel a bol iba čiastočne núdzovo obnovený. V 18. storočí hrad dvakrát vyhorel a koncom 18. storočia už nebol obývaný.

V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb. K najzachovanejším patrí vstupná brána s vežou.

Je obľúbeným cieľom vychádzok a túr, pretože za pekného počasia poskytuje nádherné výhľady do širokého okolia.

Prístup: autom na Veľkú lúku, odtiaľ (horáreň) pešo po modrej asi 45 min., pešo z obce Muráň po červenej asi 1 hod. a 45 min.

 

Otváracie hodiny : Vstup voľný

Kontakt
Turistické informačné centrum Revúca

Muránska 18

050 01 Revúca

Tel.: +421 (0)58/285 15 58, +421 (0)58/285 15 62, +421 (0)917/346 852

E-mail: tic@revuca.sk

Web: www.revuca.sk

 

 

Zdroj:  web

 


 

Prenájom KD - poplatky

SMERNICA č. 2/2019.
o poplatkoch za používanie zariadenia obce Rimavské Janovce

Triedenie odpadov v obci

Organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej iba OZV) Natur-pack, a.s., na území našej obce financuje triedený zber komunálnych odpadov.

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Štatistika


Pracovné miesta v okolí

webygroup

Úvodná stránka