Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Naša obec v médiách

Obecná zabíjačka v Rimavských Janovciach dňa 29.04.2017

 

R. JANOVCE: Z obecnej zabíjačky sa stáva tradícia. Návštevníkov neodradilo ani počasie

 

     Rimavské Janovce aj tento rok zorganizovali v poradí 5. ročník obecnej zabíjačky, ktorá sa v obci, pred požiarnou zbrojnicou, stáva tradíciou. Tak ako minulé roky, mali šancu ukázať svoje umenie najšikovnejší mäsiari. Prípravu gulášu či perkeltu z rôznych druhov mäsa si rozdelili miestne organizácie a prípravu zabíjačkovej kapustnice mali na starosti zamestnanci Obecného úradu v Rimavských Janovciach.

starosta-stanislav-krahulec-300x276.jpg

Starosta obce Rimavské Janovce Stanislav Krahulec

 

    Podľa starostu obce Stanislava Krahulca tento rok pripravili o jeden kotlík guľášu viac, no aj tak sa všetkým neušlo. „Najmä opozdilcom,“ dodal. Napriek tomu, že nebolo najideálnejšie počasie starosta zhodnotil 5. ročník obecnej zabíjačky veľmi dobre. „Som spokojný. Nič nám neostalo,“ dodal s úsmevom Krahulec, podľa ktorého deň pred zabíjačkou pripravili zabíjačkové špeciality a výrobky z dvoch ošípaných a počas samotnej soboty ešte jedno na ukážku. Okrem toho organizácie pripravili niekoľko druhov guľášu či perkeltu z diviny. „Už teraz ma oslovili pomocníci, že musíme aj na rok urobiť takúto zabíjačku,“ avizuje starosta.

Súčasťou programu bol aj bohatý program, v ktorom vystúpil FS Kokavan z Kokavy nad Rimavicou a Új Gömör z Rimavskej Soboty. Na námestí vystúpili aj rodáci a domáci hudobníci sólisti Csaba Farkaš, Ján Berki a Peter Lali. Nechýbala ani jazda na koni, streľba luku a pripravená bola aj výstava kožiarskych výrobkov. Svoju prácu predviedli aj remeselníci.  Atmosféru z úvodu obecnej zabíjačky si môžete pozrieť aj na Facebooku Rimava.sk.

 

DSCN2403.JPG

DSCN2460.JPG

                             

 

 


 

R. JANOVCE: V obci zažijete pravú dedinskú zabíjačku

     Obec Rimavské Janovce v okrese Rimavská Sobota bude prvý májový deň patriť opäť šikovným mäsiarom, milovníkom klobások, jaterničiek a slaninky. Na svoje si prídu všetci tí, ktorí sú zvedaví na to, ako vyzerá pravá domáca zabíjačka. Konať sa bude na námestí, uprostred obce.

Všetkých domácich ako aj návštevníkov z okolia čaká už po tretíkrát okrem dobrých jedál aj kultúrny program a príjemná atmosféra.

[3. Obecná zabíjačka] „Na minulé roky sme mali veľmi dobré odozvy od občanov, ako aj od návštevníkov z okolia, ktorých ku nám chodí čoraz viac. Radi ich privítame aj tento rok,“ hovorí starosta obce Stanislav Krahulec. Ako priblížil, diváci uvidia rozoberanie krmníka a porciovanie mäsa šikovnými mäsiarmi, ale aj výrobu samotných výrobkov klobások, jaterníc, obarovej slaninky či oškvarkov. O ich osvedčené a originálne ochutenie sa podľa starostu postará znovu rodina Fülepová, prípravu obecného guľášu bude mať pod patrónom Juraj Holík.

Dobrú náladu bude v priebehu dňa vylepšovať heligonkár Jaro Petrinec. Na popoludnie si kultúrny program pripravujú deti z obce, ktoré vystúpia pred súbormi. Po 15:30 hod. sa o program postupne postará Citarový súbor z Buzice, Ďatelinka z Detvy a Folklórny súbor Rakonca z Fiľakova. Na deti čakajú aj nafukovacie atrakcie a cukrová vata.

Obecná zabíjačka bude v piatok, 1. mája, počas celého dňa. Mäsiari začínajú s prácami už o 7:30 hod. Zabíjačkové špeciality si budete môcť zakúpiť v surovom stave, ale aj tepelne upravené. „Výrobky budeme pripravovať už deň dopredu,“ dodal starosta.

 

Zdroj: www. rimava.sk

24. apríl 2015


 

Stretnutie starostov a primátorov so županom Kotlebom

 

      V Rimavských Janovciach  sa v piatok, 5. decembra konalo  pracovné stretnutie starostov obcí a primátorov miest  za okres Rimavská Sobota. Toto stretnutie sa konalo pri príležitosti výjazdového zasadnutia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja v Rimavskej Sobote.

Na stretnutí sa hovorilo najmä o možností pomoci pre nás región, čerpanie dotácií z eurofondov atď. Predseda BBSK  M. Kotleba ubezpečil starostov obcí o tom, že neostane iba pri prázdnych slovách, vynaloží veľké úsilie, aby tento región dostal možnosť sa zaradiť medzi vyspelejšie regióny  samosprávneho kraja.  Stretnutie sa nieslo v priateľskom ovzduší.

Zdroj: Stanislav Krahulec, starosta obce Rimavské Janovce

 

Publikované 9. 12. 2014

 


 

Deň dôchodcov v Rimavských Janovciach dňa 23.10.2014

 

V Rimavských Janovciach nezabúdajú na dôchodcov

 

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším zorganizovali v Rimavských Janovciach posedenie pre  dôchodcov. Pozvanie starostu obce Stanislava Krahulca na toto spoločenské stretnutie prijalo 80 seniorov z obce. Po príhovoroch a kultúrnom programe nasledovalo pohostenie, ktoré pripravili pracovníčky obecného úradu.

V príjemnom prostredí a pri dobrej hudbe sa potom  spomínalo a niektorí si aj zatancovali. Prinášame vám niekoľko fotografií z vydareného podujatia, venovaného dôchodcom / viď fotogaléria/

 

Publikované 31. 10. 2014

www.gemerland.sk


 

Motoristické podujatie OFF ROAD v Rimavských Janovciach

Motoristické podujatie OFF ROAD v Rimavských Janovciach

V Rimavských Janovciach sa 27. septembra konalo motoristické podujatie OFF ROAD, ktorého sú zúčastnilo 25 pretekárov na 20 silných motoroch rôznych značiek na 8 km trase. Podujatie organizovali TUBA 4×4 Rimavské Janovce, nadšenci silných motorov a Obec Rimavské Janovce.

Trasu pretekov vybrali organizátori tak, aby bola čo najnáročnejšia, a preto viedla na kopcovitom teréne ako aj v močariskách.  Tu niektorí pretekári so svojimi strojmi ale zapadli a museli byť vyprosťovaní.

Diváci, ktorých bolo na celej trati okolo 250, mali krásny zážitok, nakoľko vyšlo aj dobré počasie. V týchto pretekoch nešlo o víťaza, ale o propagáciu motoristického športu a zviditeľnenie obce Rimavské Janovce.

 

Zdroj: Stanislav Krahulec, starosta obce Rimavské Janovce

 

Publikované 3. 10. 2014

www.gemerland.sk

 


 

Postreh: Gemer sa blysol

 

Postreh: Gemer sa blysol

 

Keď som na jar tohto roku popisoval na týchto stránkach v superlatívoch mestá Lučenec a Fiľakovo, avizoval som, že turistov prinesiem aj do nášho regiónu. Priznám sa, že som mal určité obavy a v podstate som mal voľnú ruku pri výbere lokalít, jediná požiadavka bola na mňa, aby boli zvolené najkrajšie sakrálne stavby v Gemeri.  Viem, že jeden deň na takéto niečo je málo, a tak som sa snažil, aby bolo „z každého súdka troška“.

Zhodou okolností je Svetový deň cestovného ruchu a ja vo Fiľakove nastupujem do autobusu k turistom z mesta Eger, ktorých vedie jedna z najznámejších sprievodkýň z Maďarska pani Gabriella Badacsonyi Bohus.  Prvá lokalita, ktorú navštívime, je Rímskokatolícky kostol v Gemerskom Jablonci, ktorého pôvod siaha do prvej polovici 13. storočia. Spočiatku nám nepraje počasie a hmla zabráni, aby sme aspoň letmo pozreli ruiny hradov v Šuriciach a Hajnáčke.  Areál kostola je pekne upravený a vo vnútri je jediná chybička krásy, kazetový strop je momentálne v Rožňave, kde ho reštaurujú.

Mám k dispozícii materiál o kostole, ktorý zozbieral miestny nadšenec histórie pán Foglár, a dal mi ho k dispozícii. Latka je nastavená vysoko, a tak sa presúvame do obce Petrovce, pri fare nás víta historické delo a základy kostolíka z 13. storočia, ktoré sú v zakonzervovanom stave, nasleduje výstup do rímskokatolíckeho kostola, kľukatý udržiavaný chodník vedie na vrchol kopca, kde je súčasný kostol postavený. Čaká tam na nás usmievavý miestny kňaz, ktorý, ako vysvitlo, absolvoval seminár práve v meste Eger.  Dokonale pozná históriu, podáva ju voľne, doslova ľudovo a turisti s radosťou počúvajú. Lúčenie je ťažké a ja začínam mať v cestovnom pláne hneď na začiatku časový sklz.

Pokračujeme do Širkoviec, cieľom je miestny kostol reformovanej cirkvi, v autobuse v skratke podám informácie o hrade Kapla a o výsledkoch archeologického výskumu, ktorý bol realizovaný minulý rok. Pri kostole na nás čaká starosta obce, jeho prvá otázka je náš počet, informujem ho, že 45 osôb. Za chvíľu zisťujem, prečo ho zaujíma náš počet, pred kostolom je malý stolík a na ňom umiestnené rýdze slovenské pohostenie. Po krátkom privítaní a prípitku vstupujeme do vnútra kostola. Musím povedať, že miestny starosta dokonale ovláda históriu obce, ktorú pretkáva príbehmi, ktoré nie sú nikde zaznamenané.

Pokračujeme do obce Jesenské, opäť v zrýchlenom tempe upriamim pozornosť na miesto, kde sa chystáme a jeho výnimočnosti.  Vedľa seba tu stoja dva kostoly, rímskokatolícky a reformovanej cirkvi. Pri kostoloch nás víta starosta obce a turisti sú doslova zaplavení reklamnými predmetmi obce Jesenské. Aj tuná starosta ovláda históriu a mne tento stav vyhovuje, počúvam spolu s ostatnými. Ťažko sa odchádza, ale už sme mali byť v Rimavských Janovciach, kostol rímskokatolíckej cirkvi patri medzí najstaršie na Slovensku a konečne sa dostávam k slovu aj ja, pripravení na nás sú aj tu a turisti si odnášajú pohľadnice obce Rimavské Janovce, kostol reformovanej cirkvi stíhame len tak – tak, ako zisťujeme, v Rimavských Janovciach nám zablúdila jedna turistka.

Našťastie sme opäť pohromade a vyrážame do Evanjelického kostola v Rimavskej Sobote, tu sa musím pristaviť, že napriek tomu, že konkrétny deň má kostol, resp. jeho p. farárka „nabitý program“, vychádza nám v ústrety.  Príjemné vystupovanie, dokonalý prehľad o histórii kostola a taktiež reklamné predmety, ktoré si turisti odtiaľ odnášajú, registrujem ich maximálnu spokojnosť s vývojom celého dňa. Ku katolíckemu kostolu si razíme cestu cez jarmok a musím zbystriť pozornosť, aby sme niekoho nestratili. V kostole sa ujíma slova obyvateľka Rimavskej Soboty Gabriella Bohušová, takže mám zrazu okolo seba dve dámy, ktoré majú rovnaké krstné meno aj priezvisko. Tiež sa vyzná v problematike a aj odtiaľto odchádzame s pohľadnicami.

Prechádzame do kostola reformovanej cirkvi, miestny kňaz nás usadí do lavíc a pred nami sa odvíja príbeh kostola spolu s postrehmi zo súčasnosti, ťažko sa vstáva a odchádza z krásnych miest. Nedá mi, aby som tu nepodčiarkol, že som bol svedkom javu, ktorý určite ostane tradíciou vo všetkých kostoloch, ktoré sme navštívili, na nás čakali odborníci, či už duchovný alebo predstavitelia verejnej správy.  Všade sme boli vítaní a všade boli pripravení zodpovedať všetky otázky návštevníkov.

Schválne neopisujem detailne históriu, a ani exteriér alebo interiér kostolov, jednoznačne to treba vidieť. Ja osobne sa budem veľmi rád vracať na tieto miesta. Myslím si, že ak cudzincov zaujímajú tieto miesta, mali by sa tam pozrieť aj domáci a budú príjemne šokovaní tým, čo uvidia alebo počujú. Po nájdení turistky, čo sa zamotala na jarmoku, ideme do galérie, ktorá je v Troch ružiach, slovo má Gabika Bohušová, ktorá ako som už spomenul, je miestna obyvateľka a má široký rozhľad. Keďže toho už bolo v rýchlom slede, veľa dávam na 45 minút voľno, aby si ešte stihli pozrieť niečo z jarmoku a kto chce, nech sa občerství.

Nasledujúca zastávka je Gemersko–malohontské múzeum,  prekvapením nie len pre mňa je inštalácia dotykového panelu, ktorý prehráva reálne zvuky všetkých zvierat, vystavených v expozícii. Panel sa stal atrakciou a postupne prechádzame jednotlivými priestormi múzea. Pri výstave z 1. svetovej vojny je každý návštevník ponúknutý tzv. vojnovým chlebom, ktorého časť tvoria piliny. Turisti sú v tranze a ja konštatujem, že GM múzeum dokáže dokonale nie len zaujať, ale aj upútať. K chuti chlebíka sa opäť nevyjadrím, múzeum je blízko, treba ho navštíviť a človek tam zažije niečo, na čo nezabudne celý život. Čaká nás posledná zastávka, a to Evanjelický kostol v Rimavskej Bani. Výstup strmým chodníkom spôsobuje už unaveným fajčiarom, medzi nimi aj mne, mierne problémy. Kostol je sám o sebe aj s okolím úchvatný. Dych vyrážajúce fresky a erb Ctibora zo Ctiboríc ma dostáva prvýkrát za celý deň do kolien, neviem to preložiť do maďarského jazyka. Tento kostol urgentne potrebuje pomoc, bola by nesmierna škoda, ak by kompetentní nezasiali a nechali ho schátrať.

Zájazd mal enormný úspech a ja na koniec turistickej sezóny konštatujem, že Gemer zabodoval na celej čiare, sám som rád, že som spoznal zanietených ľudí, ktorí nerobia svoju prácu len ako zamestnanie, ale aj ako hobby. Moje poďakovanie ide všetkým, ktorí mi pomohli realizovať tento zájazd, že nám sprístupnili všetko, čo sme chceli vidieť, že nebolo vidieť, že sme len trpení návštevníci, ale bolo vidieť, že sme vítaní. Každý jeden z kostolov bol podporený finančnou čiastkou z radov turistov, ktorí dobrovoľne prispievali na jeho chod a čo je hlavné, na jar začneme opäť v našom regióne. Jednoznačne bolo konštatované, že s takým privítaním ako u nás, sa ešte zatiaľ nestretli.

Autobus zastavuje v Rimavskej Sobote na dvojprúdovke a ja sa lúčim, prichádza k potlesku na „otvorenej scéne“, zo mňa opadáva napätie a ešte raz všetkým, čo mi vyšli v ústrety, ďakujem.  Nepoznám krajší pocit ako keď vidím, že rodný región a jeho krásy sa budú momentálne lavínovite šíriť v Maďarsku, ešte keby sme sa pridali aj my, Slováci…

Autor: Vladimír Gondáš

 

Publikované 29. 9. 2014

www.gemerland.sk


 

Kultúrne slávnosti gemerských Maďarov

 

Kultúrne slávnosti gemerských Maďarov

     

     Oblastný výbor Csemadoku v Rimavskej Sobote, BBSK-Gemersko-malohontské osvetové stredisko, Obec Rimavské Janovce a ZO Csemadoku v Rimavských Janovciach pozývajú verejnosť na XXI. Kultúrne slávnosti gemerských Maďarov. Podujatie sa uskutoční v sobotu, 23. augusta o 16,30 hod. v Kultúrnom dome v Rimavských Janovciach.

V programe účinkujú: Mužský spevokol z Gemerského Jablonca, ŽFS Fürtöcskék, Ženský spevokol z Gemerských Dechtárov, ŽFS Barkó Menyecskék, miešaný spevácky zbor Blaha Lujza, Tanečný súbor Új Gömör, citarový súbor z Buzice.  Podujatie je realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR- Program KNM 2014.


 

V obci by mali stavať nové domy, voči ich umiestneniu prišla námietka

 

R. JANOVCE: V obci by mali stavať nové domy, voči ich umiestneniu prišla námietka

 

19. august 2014 Komentujte

 

[Rimavské Janovce] V Rimavských Janovciach, neďaleko Rimavskej Soboty, plánujú výstavbu viacerých rodinných domov. Tie by podľa pripravovaného územného plánovania mohli byť postavené v dvoch lokalitách, Močiar, neďaleko Kurinca a na vjazde priamo do obce v smere od Rimavskej Soboty. S druhou lokalitou ale nesúhlasia niektorí obyvatelia, ktorí tam bývajú. Ako pre Rimava.sk uviedol tamojší obyvateľ Ondrej Samu, ktorý v Rimavských Janovciach býva približne 50 rokov, je nelogické postaviť ulicu s domami na zelenej lúke, keď v obci sú aj iné nevyužité lokality. “Ich zastavaním by navrhovaný projekt prispel k zveľadeniu, lepšiemu usporiadaniu našej obce a v neposlednom rade k väčšej bezpečnosti,” tvrdí Samu, podľa ktorého by sa nemalo stavať na najúrodnejšej pôde v katastri obce a preto navrhuje radšej lokalitu od centra v smere na Jánošíky. Svoju námietku podal na úrad oficiálne. “Aby sa tým zaoberali poslanci obecného zastupiteľstva,” dodal.

Podľa starostu Rimavských Janoviec Stanislava Krahulca je zámer v štádiu pripomienok k územnému plánovaniu a jeho prípadným schválením by sa mali zaoberať v októbri. Ako však zdôraznil, občanov, ktorí majú výhrady voči zmene územného plánu prizvú a budú s nimi ešte diskutovať. “Keď nebudú závažné pripomienky, len vtedy sa dá pristúpiť ku schvaľovaniu,” ubezpečil Krahulec a dodal, že zatiaľ dostali iba jednu reakciu. Podľa starostu pozemky nie sú v obecnom ale v súkromnom vlastníctve, väčší záujem o nové domy je pritom v miestnej časti Močiar. Pripustil však, že lokalitu pri vjazde do obce by mohli vypustiť, no záujem obyvateľov o výstavbu domov je aj tam.  “Nielen našich ale aj z Rimavskej Soboty,”  tvrdí starosta a dodáva, že alternatíva spojenia obce s Jánošíkmi nie je zlý nápad, no ide o záplavovú oblasť rieky Rimava. Keď mali podľa dlhoročného obyvateľa Samua záplavy, postihnuté boli aj viaceré časti obce. “Aj tie, na ktorých by chceli začať stavať na lúke,“ reagoval Samu.

Podľa starostu začali v obci na územnom pláne pracovať ešte v uplynulých rokoch, pre nedostatok financií to bolo ale stopnuté. „Z Ministerstva dopravy SR sa nám ale minulý rok podarilo získať financie a v územnom plánovaní sa mohlo pokračovať,“ dodal Krahulec.

 

Zdroj: Rimava.sk


 

V Rimavských Janovciach rekonštruujú miestne komunikácie

 

V obci Rimavské Janovce začala tento týždeň plánovaná rekonštrukcia miestnych komunikácií. Samotné asfaltovanie je vykonávané  v obci na uliciach, ktoré boli po výstavbe splaškovej kanalizácie najviac zdevastované a doslova sa prepadával povrch vozovky, čo bolo aj hrozbou možných úrazov pre občanov.

Celková dĺžka opravovaných ciest je 1900 metrov. Nový koberec bude položený na štyroch uliciach, ktoré boli najviac narušené. Ak počasie dovolí, práce by mali byť ukončené do piatka 8. augusta.

Rekonštrukčné práce realizuje firma EXEN, s ktorou boli vysúťažené najlepšie podmienky. Celková investícia stavby bude v sume necelých 115.000 €. Náklady na výstavbu sú hradené z vlastných zdrojov obce.

 

 

 

Zdroj: Stanislav Krahulec, starosta obce Rimavské Janovce

 

Publikované 31. 7.2014

 


 

Futbalovým turnajom si pripomenuli zosnulého Júliusa Nôtu

Obecný úrad v Rimavských Janovciach organizoval 28. júna III. ročník futbalového turnaja In Memorial Júliusa Nôtu. Turnaj otvoril Stanislav Krahulec, starosta obce. Športovci si pred turnajom uctili pamiatku zosnulého Júliusa Nôtu položením kytice a zapálením sviečok na jeho hrobe.

Známy futbalista, brankár a tréner  zahynul 20. februára 2009 rukou dodnes neznámeho vraha. Cieľom turnaja bolo pripomenúť si tragickú udalosť pred rokov a zaspomínať na spoluhráča, trénera a kamaráta.

Turnaja sa zúčastnilo 6 mužstiev, ktoré sa umiestnili nasledovne:

RIMATEX  Rimavská Sobota
FC BRAZÍLIA
POLÍCIA Rimavská Sobota
FK JESENSKÉ
FC LUČENEC
FK RIMAVSKÉ  JANOVCE

Najlepším strelcom turnaj  bol Milan Farkaš „ Monči“ –  z FK BRAZÍLIA a najlepším brankárom Peter Tóth z FK Rimavské Janovce. Ceny víťazom odovzdal poslanec obecného zastupiteľstva Roman Uhrin.

 

Zdroj: Obecný úrad Rimavské Janovce, foto: Attila Gecse

 

Publikované 30. 6. 2014

www.gemerland.sk

 


 

Futbalový turnaj In Memorial Júliusa Nôtu

 

     Obec Rimavské Janovce organizuje III. ročník futbalového turnaja In Memorial Júliusa Nôtu. Turnaj sa uskutoční 28.6.2014 so začiatkom o 9.00 hod. na multifunkčnom ihrisku v Rimavských Janovciach. Súťažiť bude 6  družstiev z okresu Rimavská Sobota,  a hrať sa bude systémom každý s každým. 

Pred samotným zahájením si športovci uctia pamiatku svojho kamaráta, spoluhráča a trénera zapálením sviečok   pri jeho hrobe na cintoríne.

Na uvedenú akciu pozývame všetkých milovníkov športu a priateľov nášho tragicky zosnulého kamaráta a občana.

O občerstvenie bude postarané.

 

Zdroj : www.gemerland.sk


 

R. JANOVCE: V obci chcú opraviť štyri úseky miestnych komunikácií

     V Rimavských Janovciach v Rimavskosobotskom okrese chystajú rekonštrukciu štyroch existujúcich miestnych komunikácií, v časti obce, ktorá je naľavo od hlavnej cesty v smere od okresného mesta. Ako pre Rimava.sk potvrdil starosta Rimavských Janoviec Stanislav Krahulec, opravu chcú zrealizovať tento rok, do konca septembra. Potvrdil, že celkovo ide približne o 1 700 metrov miestnych komunikácií. Aktuálne hľadajú realizátora prác.

Podľa oznamu vo vestníku verejného obstarávania najdlhší, 800 metrový úsek budú opravovať od  regionálnej cesty po zadný vchod na cintorín, ďalšie vetvy sú medzi rodinnými domami a v smere k oploteniu hospodárskeho strediska.  Zo súčasnej vozovky na týchto úsekoch odstránenia blato a nános, urobia vysprávku výtlkov, položia podklad a nový povrch – asfaltový betón. Súčasťou prác je tiež úprava poklopov jestvujúcej splaškovej kanalizácie. V jednej časti zrekonštruujú aj nadväzujúci chodník.

Predpokladaná hodnota prác je takmer 200 tisíc eur bez DPH. Podľa slov starostu práce zaplatia z vlastných zdrojov. Ako spomenul, to, či si obec zoberie úver, rozhodnú podľa vysúťaženej ceny.

 

30. mája 2014

Zdroj: www.Rimava.sk

 


 

Hasičská súťaž v Rimavských Janovciach

Hasičská súťaž v Rimavských Janovciach

Pri príležitosti 120. výročia založenia DHZ v Rimavských Janovciach sa  24. mája konala oblastná  súťaž dobrovoľných hasičských zborov. Súťažilo 13 družstiev z celého okresu Rimavská Sobota. Slávnostné zahájenie vykonal starosta  obce Stanislav Krahulec a funkcionári DHZ z Rimavskej Soboty.

Súčasťou zahájenia bolo aj povyšovanie a vyznamenanie členov dobrovoľníckeho hasičského zboru v Rimavských Janovciach. Súťaž sa konala  na futbalovom ihrisku od 8.45 hod.

Celkové výsledky súťažného dňa:

Muži

1. DHZ  Rimavské Zalužany
2. DHZ Čerenčany
3. DHZ Teplý Vrch
4. DHZ Hajnáčka
5. DHZ Krúžno
6. DHZ Ozďany
7. DHZ Bottovo
8. DHZ Drienčany
9. DHZ Rimavské Janovce
10. DHZ Gemerský Jablonec
11. DHZ Belín
12. DHZ Veľký Blh
13. DHZ Rimavské Brezovo

Ženy:

1. DHZ  Ožďany
2. DHZ Rimavské Janovce

Sponzormi súťaže boli: Obec Rimavské Janovce, Poľovnícke združenie Tuba, Hajdú nábytok, Matica slovenská Rimavské Janovce, Potraviny Tomáš Bozó Rimavské Janovce,  Andrej Juhász Píla-gáter Veľké Teriakovce, Peter Borbás Rimavské Janovce, František Fabian Jesenské. Celodenné občerstvenie zabezpečil DHZ Rimavské Janovce.

 

Zdroj: Stanislav Krahulec, starosta obce, foto: A. Gecse

 

www.gemerland. sk


 

II. Obecná zabíjačka v Rimavských Janovciach

R. JANOVCE: V obci budú rozvoniavať klobásky a jaternice, chystajú pravú zabíjačku

30. Apríl 2014

      V prvý májový deň sa v Rimavských Janovciach stretnú šikovní mäsiari, milovníci klobások, jaterničiek a slaninky aj všetcí tí, ktorí sú zvedaví na to, ako vyzerá pravá domáca zabíjačka. Táto sa však bude konať na námestí, uprostred obce, a všetkých domácich aj návštevníkov z okolia čaká okrem dobrých jedál aj kultúrny program a príjemná atmosféra.

     Mäsiari začínajú s prácami už skoro ráno, o 7:00 hod. “Ochutnať zabíjačkové špeciality bude možné už od rána, nakoľko počítame aj s návštevníkmi, ktorí budú zvedaví na prácu zručných mäsiarov pri rozoberaní krmníka a pri príprave špecialít, ako sú klobásy, jaternice, obarová slaninka, oškvarky a ďalšie,” hovorí starosta obce Stanislav Krahulec. Ako dodal, k ochutnaniu bude aj guláš z diviny a z baraniny. Zabíjačkové špeciality si budete môcť zakúpiť v surovom stave, ale aj tepelne upravené. Samozrejme, bude pripravený aj bufet s občerstvením.

      O dobrú náladu sa postará heligonkár Jaro Petrinec. Popoludní štartuje kultúrny program. O 13:00 hod. vystúpia v spoločnom galaprograme folklórne súbory Rimavan a Új Gömör z Rimavskej Soboty. O 14:30hod. zahrá ľudová hudba p. Špureka z Korytárok. Na deti čakajú nafukovacie atrakcie a cukrová vata.

„Na II. obecnú zabíjačku pozývame všetkých našich občanov, ako aj všetkých záujemcov zo širokého okolia. Ste všetci v Rimavských Janovciach srdečne vítaní,“ odkazuje starosta obce.

Obecná zabíjačka bude vo štvrtok, 1. mája, počas celého dňa.

 

Zdroj: Rimava.sk, PR-článok

 


 

Krádeže vlámaním v Rimavských Janovciach

   Dňa 17.10.2013 sa na mestskom úrade v Rimavskej Sobote konalo mimoriadne zasadnutie komisie ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality.
   Uvedeného zasadnutia sa okrem členov komisie a primátora Rimavskej Soboty zúčastnili aj vysoko postavení funkcionári PZ. Uvedeného zasadnutia sa zúčastnil aj starosta našej obce, ktorý v krátkom príhovore informoval o nápade KV do RD v našej obci. Upozornil aj na skutočnosť, že občania majú obavy o svoje zdravie a zdravie svojich príbuzných, nakoľko po množiacich sa prípadov KV, občania sa ani doma vo svojich domoch nemôžu cítiť v bezpečí.
Tam prítomných funkcionárov polície upozornil na fakt, že na verejnosti je málo policajtov, ktorí majú pôsobiť preventívne. To je podľa starostu zapríčinené tým, že policajti chodia často v civilnom odeve a takto ostávajú v anonymite. Podľa jeho vyjadrenia by mali všetci policajti hlavne počas služby chodiť v rovnošate, samozrejme okrem policajtov kriminálnej polície.
   Na záver bolo prijaté uznesenie, kde bol stanovený postup k odhaleniu páchateľa.

 


 

Potvrdili oslobodzujúci verdikt v prípade vraždy trénera Nôtu

Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes zamietol odvolanie prokurátora a potvrdil oslobodzujúci rozsudok v prípade vraždy futbalového trénera Júliusa Nôtu, za ktorú stíhali 28-ročného Milana Zenglera z Rimavských Janoviec. Rozhodnutie je právoplatné, ale prokurátor pre médiá pripustil, že zváži možnosť podať dovolanie na Najvyšší súd SR ako mimoriadny opravný prostriedok.


 

Vatra k 69. výročiu SNP dňa 28.08.2013

V Rimavských Janovciach si pripomenuli 69. výročie SNP


3. September 2013 · Autor: gemerland

V Rimavských Janovciach, v miestnej časti Jánošíky, si 28. augusta zapálením partizánskej vatry pripomenuli 69. výročie   SNP. Spomienky sa zúčastnilo viac ako 80 občanov Jánošíkov a hostí. Vatru zapálil a v krátkom príhovore význam SNP vyzdvihol Stanislav Krahulec,  starosta Obce Rimavské Janovce. Aj napriek daždivému počasiu sa oslavovalo do skorých ranných hodín. V dobrej atmosfére chutilaj výborný guláš. K dobrej nálade prispela aj Barborka Ľuptáková so svojim krásnym spevom.Prinášame vám niekoľko fotografií z podujatia.

 

Zdroj: Obecný úrad Rimavské Janovce


 

Deň rómskej kultúry v Rimavských Janovciach

Mónika Rigó vystupovala v Rimavských Janovciach

31. Júl 2013

Autor: www. gemerland

     Ako sme vás nedávno informovali, v obci Rimavské Janovce usporiadali  dni kultúry všetkých národností s bohatým kultúrnym programom. V rámci neho vystúpila aj populárna rómska speváčka Mónika Rigó z Dunajskej Stredy, ktorá pôvodne pochádza zo Širkoviec. Prišla so svojimi deťmi a piesne spievala nielen v maďarskom, ale aj  v rómskom a slovenskom jazyku. Mala veľký úspech a zaspievala si aj s deťmi z Rimavských Janoviec.


 

Deň maďarskej kultúry

Deň maďarskej kultúry v Rimavských Janovciach s pečením býka

19. Jún 2013 ·

 

     Obecný úrad v Rimavských Janovciach pozýva verejnosť na Deň maďarskej kultúry, ktorý sa bude konať v sobotu, 22. júna s finančnou podporu Banskobystrického samosprávneho kraja. Otvorenie podujatia sa uskutoční o 13.00 hod. na námestí v Rimavských Janovciach. V programe vystúpia mažoretky z Jesenského, detský folklórny súbor Kis Gömör a folklórny súbor Új Gömör z Rimavskej Soboty, Cirkevný zbor z Pavloviec, Ženský spevácky zbor z Hostíc.

     Nebude chýbať ani rozprávková  hra pre deti. Podujatie spestrí ľudový rozprávač zo Širkoviec Márk Antal a speváci z Miškovca. V kultúrnom dome bude nainštalovaná výstava ručných prác obyvateľov a výstava prác žiakov maďarskej školy. Od 13.00 do 15.00 hod. prebehne súťaž v pečení zákuskov s možnosťou kúpy. Na námestí sa bude piecť aj býk, deti sa môžu vyšantiť na nafukovacej šmýkačke a trampolíne. O 18.00 hod. predvedie ukážku lukostreľby Lukostrelecký klub Bašta z Rimavskej Soboty.

Autor: Marta Kanalová

Zdroj: Obecný úrad Rimavské Janovce


 

Pravá domáca zabíjačka dňa 13.04.2013

Pravá domáca zabíjačka v Rimavských Janovciach, večer vystúpi ľudová hudba Ďatelinka
9. Apríl 2013 • Autor: gemerland 
     Na vynovenom námestí  v Rimavských Janovciach sa 13. apríla bude  konať  pravá domáca  zabíjačka.  Začiatok  organizátori,   ktorými   sú   Obecný úrad   a   Obecné  zastupiteľstvo naplánovali na 8.00 hodinu rannú. Všetci záujemcovia, aj zo  širokého   okolia,   budú  srdečne  vítaní.  Každý,  kto   príde,  bude svedkom, ako  sa  v  našej  obci   robí   pravá   domáca   zabíjačka. A   samozrejme  bude  aj možnosť už od rána ochutnať tradičné zabíjačkové špeciality  ako   napr.   pečené  klobásky, jaternice a na poludnie to už  budú  aj  oškvarky,  obarová  slanina,  zabíjačková kapustnica a  iné.   Naše  gazdinky určite aj niečo dobré napečú.  Aby  návštevníci   mohli   všetko    ochutnať,    budú   pripravené  bufety s  občerstvením,  kde   si    tieto    špeciality   z    Rimavských    Janoviec   môže   každý  zakúpiť v teplom, ako aj v surovom stave. K tomu, aby masiarom  išla  dobre  práca,  hosťom,  aby  chutili   špeciality  budú  hrať na počúvanie heligonkár Jaro Petrinec, ľudová hudba a hudba iných žánrov.
     Večer o  17.00 hodine bude v Kultúrnom dome v  Rimavských  Janovciach   po  roku  znova  vystúpenie  legendárnej  ľudovej hudby  ĎATELINKA z Detvy pod vedením predníka Ondeja Molotu. Učinkovať budú  aj  rozkazovači,  tanečníci  folklórneho  súboru pri MS z Fiľakova, ďalej  vystúpia  speváci,  heligonkár,  ľudový  rozprávač  a  iní.   V  dvojhodinovom  programe  sa milovníci folklóru majú na čo tešiť. Prídte všetci milovníci dobrej muziky z podpoľania, budete všetci srdečne vítaní. Vstupné: 2 eurá, mládež do 18 rokov zdarma.


 

Prenájom KD - poplatky

SMERNICA č. 2/2019.
o poplatkoch za používanie zariadenia obce Rimavské Janovce

Triedenie odpadov v obci

Organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej iba OZV) Natur-pack, a.s., na území našej obce financuje triedený zber komunálnych odpadov.

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Štatistika


Pracovné miesta v okolí

webygroup

Úvodná stránka