Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rekreačné strediská a kúpele

Rekreačná oblasť KURINEC - ZELENÁ VODA

 

  Rekreačná oblasť Kurinec - Zelená voda sa skrášľuje a začína byť zaujímavé pre turistov. Obecný úrad Rimavské Janovce plánuje vybudovať cyklotrasu, ktorá by mala viesť od hornej železničnej stanice smerom na dolný Močiar. Novootvorený bazén  je napúšťaný termálnou vodou, ktorej vrt sa nachádza v katastrálnom území obce Rimavské Janovce.

 

     

 

 

 


 

Rekreačné strediská a kúpele

 

   

Teplý Vrch

 

      Teplý vrch je známy predovšetkým rovnomennou vodnou nádržou, ktorej voda sa v letnom období zohrieva až na 27–28°C. Vďaka tomu sa okolie stalo vyhľadávanou rekreačnou lokalitou.
   Obec je známa najmä vďaka vodnej nádrži Teplý Vrch, ktorá bola vybudovaná na rieke Blh medzi obcami Teplý Vrch, Budikovany a Drienčany. Vodná nádrž patrí medzi najteplejšie vodné nádrže na Slovensku a okrem letnej rekreácie pri vode, stravovacích a ubytovacích služieb ponúka aj možnosť rybárčenia.
      Juhozápadný breh susedí s chránenou lokalitou Malá Obora, kde na ploche 52 ha rastú hikórie - cudzokrajné dreviny.
     Objekty občianskej vybavenosti sú zastúpené obecným úradom, poštou, základnou školou, kultúrnym domom, materskou školou v areály ZŠ a požiarnou zbrojnicou, predajňou potravín, pohostinstvom, klubom, vodohospodárskou správou vo východnej časti obce.
     Športové plochy sú zastúpené futbalovým ihriskom so školským areálom, tenisovými kurtmi a krytým bazénom v areáli rekreačného zariadenia Drieňok.

    

 

Plážové kúpalisko   Tornaľa     V južnej časti mesta v mestskej časti Králik sa nachádza rekreačná oblasť, ktorá vyhľadávaná turistami zo Slovenskej republiky, ale aj zo zahraničia.
     Teplé podnebie je garanciou na príjemný pobyt. Priemerné denné teploty v mesiaci júl dosahujú 28 až 30. Centrom rekreačnej oblasti je plážové kúpalisko s minerálnou vodou,  ktoré sa prevádzkuje od roku 1969.  Umelo vytvorená nádrž s rozlohou cca 15 000 m2 s hĺbkou vody až do 2 metre sa napĺňa z dvoch zdrojov  - z Morského oka nazývaného „Teplá voda“a z vrtu minerálnej vody v hĺbke 155 m. Podľa laboratórnych rozborov ide o prírodnú mineralizovanú hydrouhličitanovú , vápnikovo-horčíkovú, uhličitú vodu. Vedľa vodnej nádrže sa nachádza laminátový 50 m bazén. V prírodnom bazéne je ohradený priestor pre deti.

Stravovacie služby pre rekreantov sú zabezpečené prostredníctvom reštaurácie a stánkov rýchleho občerstvenia, zeleniny  a ovocia.  V predajných stánkoch je možnosť zakúpenia textilného tovaru, športového náčinia a hračiek.

Počas celej letnej turistickej sezóny je v areály plážového kúpaliska lunapark, ktorý poteší hlavne deti, v prevádzke je tiež trampolína a vodný futbal.

Súčasťou plážového kúpaliska je kemping, ktorý ponúka ubytovanie v turistickej ubytovni. Turistická ubytovňa pozostáva zo 35 izieb s celkovou kapacitou 70 osôb. Zároveň má kemping vyhradené priestranstvo na odstavenie karavanov ako aj priestory na stanovanie v počte 40 miest s celkovou výmerou 425 m2.

 

 

Kúpele Číž

 

     Výnimočnosť a liečivé účinky slanej jódobrómovej vody so značnou mineralizáciou radia kúpele Číž k jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj k vzácnym zdrojom v Európe. Leži na strednom Slovensku pri maďarských hraniciach na juhu okresu Rimavská Sobota v nadmorskej výške 174 m. História Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1274. Obec mala rôzne mená Chyz, Cschiz a až v roku 1920 dostala svoje terajšie pomenovanie – Číž. Najvýznamnejším medzníkom histórie je rok 1860, kedy boli objavené slané jódobromové liečivé pramene. Slanú vodu obyvatelia obce začali používať predovšetkým na varenie, obzvlášť fazuľa mala výbornú chuť. To malo za následok pokles predaja soli v dedine, čo sa nepáčilo hlavne úradníkom Malohontskej župy. Dali studňu zavrieť a vodu z nej poslali na rozbor. Ten ukázal, že voda obsahuje okrem kuchynskej soli aj jód a bróm. A preto bola studňa opäť otvorená. V roku 1888 sa pri tomto prameni začali stavať kúpele. Poloha a klíma Kúpele Číž ležia v Stredoslovenskom kraji, v južnej časti Rimavskej kotliny v doline riečky Teška. Klimatické podmienky sú charakterizované teplou nížinnou a mierne suchou klímou. Kúpele Číž majú najväčší počet hodín slnečného žiarenia zo všetkých slovenských kúpeľov, až 2145 hodín ročne. Turistické zaujímavosti Pre milovníkov aktívneho oddychu , ktorí chcú spoznávať krásy Gemera je možné zúčastniť sa jednodňových výletov. Turistami je veľmi obľúbená tzv. Gotická cesta, ktorá je prvou turistickou poznávacou cestou na Slovensku. Predstavuje najzaujímavejšie klenoty Spiša a Gemera. Pôvodne merala 276 km, ale v súčasnosti je rozdelená na viacero okruhov, z ktorých jeden prechádza práve cez kúpele Číž.

 

 

Zdroj: web


 

Prenájom KD - poplatky

SMERNICA č. 2/2019.
o poplatkoch za používanie zariadenia obce Rimavské Janovce

Triedenie odpadov v obci

Organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej iba OZV) Natur-pack, a.s., na území našej obce financuje triedený zber komunálnych odpadov.

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Štatistika


Pracovné miesta v okolí

webygroup

Úvodná stránka