Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2016

25. výročie založenia ZMOGaM

K štvrťstoročnici zaspieval oceneným funkcionárom Pavol Hammel

K 25. rokom od založenia jedného z najväčších regionálnych združení na Slovensku prišiel oceneným funkcionárom a zástupcom samospráv v regióne Rimavskej Soboty zaspievať spevák Pavol Hammel. V Dome kultúry boli pri tejto príležitosti ocenené desiatky súčasných aj bývalých starostov, primátorov, funkcionárov či podnikateľov, ktorí spolupracujú so samosprávami v regióne. ZMOGaM patrí k najväčším združeniam má 107 členov.

S obcami tretieho najrozsiahlejšieho okresu sa stretnete nielen na Slovensku

V príhovore činnosť samospráv zhodnotil súčasný predseda ZMOGaMu Peter Mináč. Priblížil akými procesmi prešli od deväťdesiatych rokov a aké výsledky majú, pripomenul však aj výjazdové zasadnutie vlády v Rimavskej Sobote, kde bol prijatý Akčný plán, ktorý má napomôcť pri znižovaní miery nezamestnanosti. Medzi ocenenými boli aj zástupcovia Občianskeho združenia Naša Sobota, ktorí stáli pri zrode Akčného plánu. Združenie má podľa Mináča významný podiel v napomáhaní rozvoja regiónu. Ako priblížil, v roku 2015 začali v združení pripravovať stratégiu rozvoja okresu, ktorá potom spolu s iniciatívou OZ Naša Sobota vyústila v príprave a schválení Akčného plánu okresu RS.

„Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto dokumentu, ale osobitne sa chcem poďakovať starostovi Jesenského, Gabrielovi Mihályimu, ktorý mal najväčší podiel na úspešnej príprave návrhu Akčného plánu,“ zdôraznil Mináč. Súčasný predseda ZMOGaMu ocenil a zároveň pripomenul mená predsedov, ktorí počas 25 rokov stáli na čele združenia, a to Ján Šimon, Arpád Schwartz, Jozef Kolesár, za ktorého ocenenie prebrala pani Kolesárová, Pavel Brndiar, Štefan Cifruš, ktorý sa ospravedlnil a Michal Bagačka.

Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč, v pozadí predseda Združenia Miest a obcí Gemera a Malohontu Peter Mináč a riaditeľka Domu kultúry Milana Jutková.

„To, čo sa podarilo mestám aj obciam, regionálnym združeniam aj samotnému Združeniu miest obcí Slovenska za ostatných 25 rokov je výsledkom spoločnej túžby aktívne formovať spoločnosť na pevných pilieroch a hodnotách samosprávy,“ povedal na ocenení v Dome kultúry podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč, podľa ktorého myšlienka založiť združenie po štvrťstoročí dokazuje svoju silu a jedinečnosť keď v samotnej Európe nenájdete združenie samospráv, ktoré by malo taký počet členov ako má ich združenie. Na dobrovoľnej báze združujú podľa neho takmer 96 percent obcí na Slovensku.

Okrem bývalým funkcionárom ZMOGaMu ocenenie udelili aj bývalým predstaviteľom samospráv – Pavlovi Struhárovi z Klenovca, Jurajovi Kučerovi z Rimavských Janoviec, Tiborovi Kosztúrovi zo Včeliniec (sa ospravedlnil). Oceneným bol aj Pavel Nadok z Teplého Vrchu, Ján Ďurčák z Oždian, Ján Melišík z Gortvy, Miloš Očenáš z Čerenčian, Ondrej Hriň z Čierneho Potoka, Ľudmila Šiminská z Bottova, Štefan Hubay zo Štrkovca, Zoltán Mács z Bátky, Zoltán Feledy z Jesenského, Viera Feješová z Rimavského Brezova, Jaroslav Suja z Rimavskej Bane a František Ragályi z Ruminiec.

Ocenili aj dlhoročných predstaviteľov samosprávy – Petra Mináča z Tisovca, Štefana Zagyiho z Gemerských Dechtárov, Kornéliu Nosáľovú z Rimavskej Soboty, Gabriela Mihályiho z Jesenského, Františka Szűcsa z Rimavskej Soboty, Mariana Habovčíka z obce Lenka, Jána Rákošiho z Lenartoviec, Janku Ďurišovú z Rimavských Zalužian, Júliusa Molnára z obce Tachty, Jaroslava Bendu z Babinca, Nándora Kisfaludyho zo Širkoviec, Jozefa Hunyáka z Hajnáčky, Jána Lichanca z Orávky, Irenu Hanobíkovú z obce Abovce, Ondreja Knechtu z Hrachova.

Za dlhoročnú spoluprácu ZMOGaM ocenili výkonného podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Turčányho, Klub riaditeľov škôl a školských zariadení Rimavská Baňa, MAS Malohont Hrachovo, Naša Sobota a Regionálne vzdelávacie centrum.
Za spoluprácu so samosprávou ocenili Jaroslava Útisa z obce Lukovištia, z Rimavskej Soboty Miroslava Bitalu, Ivana Andrašoviča, Janu Markovú, Alexandra Patakyho, Idu Melichovú, Líviu Koóšovú. Ďakovný list dostali zástupcovia DHZ, HaZZ, Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Územný spolok SČK, GMOS a Oblastný futbalový zväz Rimavská Sobota.

30. septembra 2016 

    

   


 

Pravá obecná zabíjačka

1. STAROSTOVSKÝ PLES

Po prvýkrát plesali spoločne aj starostovia

 

   Zástupcovia miest a obcí v okrese Rimavská Sobota, ktorý patrí s počtom 107 samospráv k najväčším v kraji, sa v rámci plesovej sezóny oficiálne zabávali na prvom spoločnom plese. Novinku v ponuke tohtoročných plesov zorganizovali starostovia v Rimavských Janovciach, v kultúrnom dome. O zábavu sa postarala hudobná skupina Sendrejovci z Hostišoviec ako aj folkloristi z Detvy „Kmotri a Kmotrovci“. Okrem zábavy a pohostenia bola pre nich pripravená bohatá tombola. 

     Na pozvanie sa plesu zúčastnili aj zástupcovia štátnych organizácií, inštitúcií či združení ako napríklad Naša Sobota. „Je vždy dobre, keď máme v našom zastúpení aj podnikateľov,“ povedal v úvode plesu predseda Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu Peter Mináč. Mimo „úradných hodín“ a povinností sa na ples so svojimi „polovičkami“ prišlo zabaviť a zoznámiť približne 50 starostov z regiónu. „Dodáva nám to takú spoločnú silu, energiu, pretože radi by sme využili aj zákon o pomoci zaostalým regiónom. Nedá sa tu hrať na vlastnom piesočku, jednoducho musíme vytvoriť také projekty, ktoré sú v záujme viacerých subjektov a nie je to len pre jednotlivú obec,“ doplnil Mináč, podľa ktorého sa viacero starostov ospravedlnilo, dúfa však, že na budúci rok ich bude ešte viac.

     Myšlienku takéhoto plesu uvítal aj starosta obce Rakytník. „Je to potrebné, aby sme sa stretli aspoň raz ročne a spoločne strávili chvíľku aj takýmto spôsobom,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Rakytník Ján Rencsok a dodal, že napríklad na zasadnutiach sa stretávajú pracovne a tu majú možnosť sa odreagovať od každodennej práce a starostí. „Plesy sú v úzadí a málokde sa stretávajú starostovia, tu sa môžu stretnúť aj s novými starostami,“ skonštatoval jeden z organizátorov plesu, starosta Orávky Ján Lichanec. Ako spomenul, obec Rimavské Janovce vybrali z kapacitných dôvodov a aj kvôli tomu, že je blízko Rimavskej Soboty a je približne v strede veľkého okresu. Navyše dodal, že obec sa prípravy veľmi dobre zhostila a ďalší rok by ples chceli zorganizovať opäť v R. Janovciach. S ďalším ročníkom do budúcna počíta aj domáci starosta Stanislav Krahulec. „Bol by som veľmi rád ako starosta, keby to bolo u nás v obci, nechám to však na organizátorov ako sa rozhodnú. Aj zastupiteľstvo je tomu naklonené,“ dodal Krahulec, podľa ktorého v kultúrnom dome toľko starostov naraz ešte nemali. Pred kamerami priznal, že pri úvodnom príhovore mal dokonca pred svojimi kolegami aj trochu trému. Na plesoch sa však baví rád. „Nie som tanečný virtuóz ale zabávať sa zabávam rád,“ dodal.

„Starostovia sú ľudia, ktorí riadia túto spoločnosť a sme veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť tejto akcie,“ nechal sa počuť hovorca OZ Naša Sobota Marian Štúrik a dodal, že aj takéto podujatie svedčí o spájaní spoločnosti.

 

Zdroj: www.rimava.sk

2. február 2016 

 

 

 


 

Prenájom KD - poplatky

SMERNICA č. 2/2019.
o poplatkoch za používanie zariadenia obce Rimavské Janovce

Triedenie odpadov v obci

Organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej iba OZV) Natur-pack, a.s., na území našej obce financuje triedený zber komunálnych odpadov.

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Štatistika


Pracovné miesta v okolí

webygroup

Úvodná stránka