Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2018

Volejbalový turnaj

 

Volejbalový turnaj na Orávke už pozná svojho víťaza, stal sa ním nováčik

11. júla 2018 

 

     Volejbalový turnaj amatérskych nadšencov tohto športu, ktorý sa už niekoľko rokov koná v obci Orávka, pozná svojich víťazov aj tento rok. Najlepšie zabojoval tím Vontorčíkovci – Leškovci zo severu okresu, z Tisovca. Aj keď počasie v úvode sobotňajších zápasov neprialo, prišlo viac tímov ako minulý rok. „Nováčikmi boli Vontorčíkovci – Leškovci, ktorí napokon spomedzi deviatich tímov aj vyhrali. Novým družstvom boli aj volejbalisti z Rimavských Janoviec,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Ján Lichanec. Ako spomenul, hrať sa začalo aj napriek horšiemu počasiu. „Všetci chceli hrať. Mali jednoznačnú chuť pokračovať v turnaji a aj počasie sa napokon umúdrilo. Atmosféra bola veľmi dobrá, rozhodcovia Jozef Mitter a Ján Račko odviedli tradične kvalitnú robotu a diváci prispeli k dobrej atmosfére. Prišli fandiť svojim družstvám zo širokého okolia,“ zhodnotil starosta piaty ročník volejbalového turnaja.

Druhé miesto si vybojoval tím z neďalekej obce Bottovo a tretie miesto obhájil tím Polep.sk z Rimavskej Soboty. „Prišli sme si hlavne zahrať a vychutnať si atmosféru,“ povedal pre Rimava.sk šéf tímu Polep.sk Imro Kopec. Družstvu polície z Rimavskej Seči sa tento rok víťazstvo obhájiť nepodarilo a obsadili piate miesto. Po odovzdaní cien večer spríjemnila posedenie country skupina Sedem S z Banskej Bystrice a Rimavskej Soboty.

Po odohratí zápasov v dvoch skupinách sa hralo o celkové umiestnenie:

1. Vontorčíkovci- Leškovci Tisovec
2. Bottovo
3. Polep Rimavská Sobota
4. Okresný úrad Rimavská Sobota
5. Polícia Rimvská Seč
6. Orávka
7. Hanzlovičovci Orávka- Kacagó
8. Rimavská Janovce
9. Višna Košice

V niektorých dvoroch a v okolí obecného úradu bude počuť aj goralské slová, ktoré sa z bežného života Orávčanov už pomaly vytrácajú.

Okrem volejbalového turnaja obec Orávka tento rok ešte čaká súťaž vo varení špecialít, zašportujú si pri pingpongu. „V obci mávame veľké oslavy každých päť rokov, tento rok pôjde skôr o kultúrno-spoločenskú akciu, ktorá je však tiež obľúbená. Variť sa bude tradične zo zemiakov, čo je jednou z typických vecí, ktorú si presťahovaní obyvatelia priniesli z oblasti južného Poľska a Oravy,“ priblížil Lichanec. V niektorých dvoroch a v okolí obecného úradu bude počuť aj goralské slová, ktoré sa z bežného života Orávčanov už pomaly vytrácajú. Zaspomínať si tak na svoje korene budú mať hlavne možnosť najstarší ľudia z obce. Oživiť staré zvyky by mala aj tento rok prísť návšteva práve z Poľska, z Veľkej Lipnice. Do „spriatelenej“ obce majú prísť na budúci mesiac, v sobotu, 18. augusta.

 

Zdroj: www.rimava.sk


 

Výstavba cyklotrasy

 

R. JANOVCE: Na Močiari začali s výstavbou cyklotrasy, pri existujúcom chodníku na Kurinec robia osvetlenie

16. mája 2018 

 

     V časti Močiar v Rimavských Janovciach začali v týchto dňoch s výstavnou asfaltovej cyklotrasy, na ktorú obec získala vyše 220 tisíc eur z nenávratných finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Stavbu kofinancuje z vlastného rozpočtu piatimi percentami.Cyklotrasa určená pre jazdu na bicykli má spojiť miestnu časť, v ktorej sa rozrastá výstavba rodinných domov s obcou Rimavské Janovce s približne 1300 obyvateľmi. Práce realizuje firma Sayrus z Bohdanoviec nad Trnavou. „Buldozéry a valce začali robiť úpravu poľnej cesty a teraz navážajú materiál na podklad cesty,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Stanislav Krahulec. Ako ďalej uviedol, práce by mali byť hotové do polovice júna, do začiatku letnej sezóny. Šírka cyklotrasy je 2,5 metra a navyše pol metra má byť spevnená plocha na krajnici. Do budúcna tam podľa starostu plánujú urobiť aj splaškovú kanalizáciu a aj cestu pre autá.

     Cyklotrasa tento rok spojí aj malú železničnú stanicu v Rimavských Janovciach a prechádzať bude aj ponad rieku Rimava až sa napojí na asfaltovú cestu pri rodinných domoch na Močiari, neďaleko Rekreačnej oblasti Kurinec.

     Cestou na Kurinec je okrem nového asfaltu aj nové osvetlenie

      Približne tri roky sa z rekreačnej oblasti už dá cyklocestou dostať až do neďalekej Rimavskej Soboty. V súčasnosti tu Technické služby mesta inštalujú osvetlenie. „Bola to požiadavka od cyklistov a aj žien, ktoré chodia podvečer z Kurinca. Aby to bolo bezpečnejšie,“ povedal pre Rimava.sk prednosta mestského úradu Štefan Szántó. Osvetlená má byť celá trasa od Hypernovy až po Kurinec, v súčasnosti pracovníci TSM osádzajú stĺpy vedľa hlavnej cesty a na časti už LED osvetlenie aj funguje. Rozpočet na osvetlenie podľa prednostu počíta so sumou približne 30 tis. eur, celú sumu však podľa neho zrejme ani neminú. Osvetlenie podľa prednostu má byť v budúcnosti využívané v čase, ktorý bude nastavený podľa potreby.

 

cyklo1-1-150x150.jpg  cyklo2-1-150x150.jpg  cyklo4-1-150x150.jpg

cyklo6-1-150x150.jpg  cyklo5-1-150x150.jpg  cyklo8-1-150x150.jpg

 

Zdroj: rimava.sk


 

Obecná zabíjačka 28.04.2018

 

R. JANOVCE: Zabíjačku okorenili moderným folklórom sestry Bacmaňákové z Kysúc

30. apríla 2018 

 

     Tohtoročné zabíjačkové hody koncom apríla okorenili v neďalekej obci Rimavské Janovce sestry Bacmaňákové z Kysúc, Evka a Lenka, s ľudovou hudbou. Ako sami povedali, ľuďom prišli zahrať a zaspievať trošku modernejší folklór, aby si na provizórnom parkete pred pódiom mohli zatancovať popri jedení toľkých špecialít. Tie pripravili domáci až v približne desiatich kotloch. Nechýbalo viacero druhov guľášov, diviny a tento rok aj držiek. O zabíjačkové špeciality sa domáci postarali ešte ráno. Podujatie spojené s kultúrnym programom obec zorganizovala po šiestykrát. „Začínali sme s jedným krmníkom a už dnes sme pri troch. Do budúcna plánujeme tento počet ešte zvýšiť, aby sme vedeli vyjsť v ústrety a občerstviť všetkých návštevníkov podujatia,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Stanislav Krahulec. Spomenul, že pred šiestimi rokmi prišli s týmto nápadom poslanci obecného zastupiteľstva, ktorí sami navrhli, že sú ochotní pomôcť pri organizovaní takejto akcie. Kulinárske dobroty podľa starostu pripravili aj spoločenské organizácie Matica Slovenská, Csemadok, poľovníci, roľníci či dobrovoľní hasiči.


     Súčasťou programu boli aj remeselné dielne, skákací hrad pre deti, výstava fotoaparátov zberateľa Jozefa Fodora či jazda na koni. O náladu sa staral aj heligonkár Jaro Petrinec. Na poludnie vystúpil Folklórny súbor Rakonca. Otvorený bol aj jeden z najstarších kostolov, ktorý bol časťou bývalého benediktínskeho kláštora. Kostol z 12. storočia patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Gemeri.

    Výzdoba v obci pripomínala už v sobotu, 28. apríla, blížiaci sa 1. máj. Oplotenie bolo vyzdobené brezami a stužkami. Zabíjačkové i guľášové špeciality podľa starostu majú súvis aj s blížiacim sa 1. májom. Ako poznamenal, v obci však došlo k zhode, že špeciality budú robiť ešte pred samotným medzinárodným sviatkom pracujúcich, a to víkend pred. „Ako aj príroda ožíva jarou, tak aj obec týmto naštartuje svoje práce a vyjdú aj ľudia do záhrad a myslím si, že tento deň tu oslávime spolu,“ dodal starosta, podľa ktorého je pre nich radosť, keď ich navštívia ľudia z mesta a aj zo širšieho okolia.

 

rimavske-janovce-03-150x150.jpg    rimavske-janovce-10-150x150.jpg   rimavske-janovce-12-150x150.jpg

 

Zdroj: rimava.sk


 

V Rimavských Janovciach majú rozširovať hasičskú zbrojnicu

 

V Rimavských Janovciach majú rozširovať hasičskú zbrojnicu

6. apríla 2018 

 

     Dobrovoľných hasičov v Rimavských Janovciach popri zásahoch na požiaroch, športovej činnosti čaká tento rok aj rozšírenie hasičskej zbrojnice. Jej rekonštrukcia a rozšírenie pre ďalšie vozidlo má byť podporená z dotácie vo výške 27 tis. eur. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Stanislav Krahulec, písomné rozhodnutie o schválení dotácie dostali koncom roka. V súčasnosti vybavujú stavebné povolenie a pred začatím prác musia ešte preložiť hydrant. „Táto prístavba by mala slúžiť ako garáž pre nové motorové vozidlo Iveco Daily, ktoré by sme mali dostať do konca roka 2018,“ doplnil starosta, podľa ktorého im ministerstvo vnútra pritom pridelilo aj protipovodňový vozík.

Techniku približne 40 dobrovoľných hasičov využíva nielen na športovú činnosť. „Ich prvoradým cieľom je, aby boli schopní vyraziť do terénu pri ostrých výjazdoch,“ uvádza v hodnotiacej správe predseda DHZ Rimavské Janovce Zoltán Fülöp ml. Jeho kolegovia takto zasahovali pri požiaroch alebo odstraňovaní nánosov po prívalových dažďoch. Taktiež sa podľa predsedu aktívne zapojili aj pri zabezpečení žatevných prác súkromne hospodáriacich roľníkov. „V neposlednom rade sa venovali aj preventívnej činnosti a taktiež sa zúčastňovali aj rôznych odborných preškolení, ktoré boli pre nich organizované. Ich prvoradým cieľom je chrániť život, zdravie a majetok našich občanov,“ dodáva Fülöp ml.

V športovej činnosti dobrovoľní hasiči dosiahli podľa predsedu výborné výsledky. V oblastnom kole, ktoré sa konalo v Lenartovciach, ich družstvo žien svoju súťaž vyhralo a muži obsadili podľa Fülöpa pekné tretie miesto. „Svojim zodpovedným, športovým prístupom si vybojovali ešte väčšiu pozornosť vedenia obce a výsledkom toho je, že obec im zakúpila výkonnejšiu techniku,“ doplnil. Veľkým pozitívom a prísľubom do budúcna je podľa neho mládež, ktorá sa aktívne zapája do činnosti v ich DHZ. „V tejto rýchlej dobe je už nevídaná vec,“ dodáva. Členovia DHZ sa aktívne zapájajú do všetkých spoločenských akcií, ktoré organizuje obec. Fülöp zároveň doplnil, že akcií sa zapájajú celé ich rodiny a to všetko robia s jediným cieľom, aby ich obec napredovala.

 

Zdroj: www.rimava.sk


 

Výmena verejného osvetlenia

 

R. JANOVCE: V obci začali s výmenou verejného osvetlenia

28. marca 2018 

 

     V neďalekej obci Rimavské Janovce dnes začali s výmenou verejného osvetlenia. V minulosti tu došlo už k tragickému zrazeniu chodca. Prioritou zatiaľ preto nie je úspora, ale lepšia viditeľnosť v centre obce. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol starosta obce Stanislav Krahulec, rozhodli sa umiestniť LED svetelné body nielen na každý druhý, ale na každý stĺp. Výmena sa tak týka osvetlenia na časti hlavnej cesty II. triedy, ktorá obcou prechádza. „Týka sa demontáže 18-tich kusov starých svietidiel a montáže 36 nových,“ povedal starosta, podľa ktorého momentálne ide o prvú etapu v hodnote približne 2 tisíc eur a svetlá budú meniť postupne. „Tak, ako nám financie dovolia,“ doplnil Krahulec. Nové, 30 wattové, svetelné body by mali fungovať už dnes večer.

 

             verejne-osvetlenie-janovce-01-150x150.jpg   verejne-osvetlenie-janovce-02-150x150.jpg   verejne-osvetlenie-janovce-03-150x150.jpg

             verejne-osvetlenie-janovce-05-150x150.jpg   verejne-osvetlenie-janovce-06-150x150.jpg   verejne-osvetlenie-janovce-06-150x150.jpg

 

Zdroj: www.rimava.sk


 

3. Starostovský ples
dňa 26.01.2018

 

Starostovský ples ponúkol nový program aj ohňostroj

30. januára 2018

 

     V poradí už tretí ročník plesu, ktorého sa zúčastňujú zástupcovia miestnych samospráv, ako aj organizácií z okresu Rimavská Sobota, zaujal pestrým programom. Novinkou tento rok bol aj ohňostroj pred budovou obecného úradu v Rimavských Janovciach pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Viac ako stovke plesajúcich zahrala kapela Syntakt z Poltára, súčasťou programu bolo vystúpenie FS Rakonca z Fiľakova. Okrem návštevy kolegov z Maďarska, či poslanca NR SR a primátora Hnúšte Michala Bagačku, ktorý ples zahájil, bola na plese aj hasičmi čerstvo ocenená Kornélia Nosáľová. V uplynulých dňoch získala krajské ocenenie od hasičov, od roku 1990 sa aktívne angažuje v Združení miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM) a už viac ako 25 rokov zabezpečuje ich dobrú spoluprácu. Podľa Michala Bagačku, ktorý je zároveň podpredsedom ZMOGaM, sa na minulom ročníku cítili veľmi dobre a preto prišiel ples podporiť aj tento rok. Ako zdôraznil, ide aj o podporu starostov, ktorá nesmie chýbať.

„Som rada, že bola pekná účasť starostov, najviac z troch ročníkov,“ uviedla pre Rimava.sk starostka Horných Zahorian Zuzana Vysokaiová. Podľa jej slov bola nálada veľmi dobrá a výber hudby nesklamal. Ako však dodala, z pohľadu jedného z organizátorov sa stále nájdu aj drobné chybičky. „Dokonalosť je ale nuda, takže to berieme ako spestrenie a nie ako katastrofu,“ poznamenala s úsmevom.

     Okres Rimavská Sobota patrí k najväčším na Slovensku, zahŕňa 104 obcí a tri mestá. Podľa organizátorov prišlo približne 40 starostov a jeden primátor. Nechýbali zástupcovia obcí Kraskovo, Drienčany, Teplý Vrch, Hrachovo, Čerenčany, Širkovce, či Pavlovce. Z najsevernejších obcí prišli zástupcovia až zo Španieho poľa – Vladimír Bien a z najjužnejších, zo Starej Bašty Ildikó Lászlová. Podľa domáceho starostu Stanislava Krahulca, myšlienkou takéhoto stretnutia je, aby sa nestretávali len na pracovných poradách. „Aby sme sa vedeli aj zabaviť a pospomínať na mladé časy, a aby sme udržovali dobré vzťahy medzi sebou,“ pripomenul starosta Rimavských Janoviec, ktorý do budúcna plánuje rozšíriť balkón v kultúrnom dome, aby sa tam zmestilo viacej hostí. Pravidelným hosťom bola aj riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Lívia Koóšová. Ako spomenula, pozvanie aj tento rok prijala veľmi rada, na plese sa cíti dobre a ako riaditeľka je so starostami vo veľmi intenzívnom kontakte.

„Podľa atmosféry je jednoznačné, že aj prístup celého personálu je naklonený tomuto plesu. Pracuje v plnom nasadení s úsmevom, za čo im patrí veľké poďakovanie a samozrejme aj starostovi obce, ktorý to zastrešoval,“ povedal ďalší z organizátorov, starosta obce Orávka Ján Lichanec, podľa ktorého práve toto sú dôvody, prečo sa stále vracajú do Rimavských Janoviec, kde už po tretíkrát pripravili starostovský ples. Zároveň dodal, že už teraz pracujú na nápadoch na nasledujúci ročník, s čím ho spestriť a ako ho obohatiť.

Tradičným návštevníkom boli aj zástupcovia OZ Naša Sobota. Podľa Mariana Štúrika, sa im na plese veľmi páči. „Pokladáme ho za jeden z tých najlepších, aké sa v okrese konajú,“ povedal Štúrik a dodal, že myšlienka stretávania a spájania sa ľudí je im ako občianskemu združeniu veľmi blízka, pretože to majú aj vo svojom hesle. „Sme vždy radi, keď sa takéto podujatia konajú,“ zdôraznil.

 

starostovsky-ples-2018-18-150x150.jpg      starostovsky-ples-2018-31-150x150.jpg

 

Zdroj: www.rimava.sk


 

Prenájom KD - poplatky

SMERNICA č. 2/2019.
o poplatkoch za používanie zariadenia obce Rimavské Janovce

Triedenie odpadov v obci

Organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej iba OZV) Natur-pack, a.s., na území našej obce financuje triedený zber komunálnych odpadov.

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Štatistika


Pracovné miesta v okolí

webygroup

Úvodná stránka